Az irodalomterápiáról

Az irodalomterápia Magyarországon
Dr. Oláh Andor belgyógyász volt hazánban az első, aki betegeinek a gyógyszerek mellé egy-egy gyógyító történetet is "felírt" receptre.
Ma már számos helyen, köztük kórházakban, pszichiátrián, könyvtárakban, iskolákban, idősek otthonában és a civil szférában is alkalmazzák ezt a személyiségfejlesztő, önismereti módszert.
Hazánkban az irodalomterapeuták összefogó szervezete a Magyar Irodalomterápiás Társaság, mely meghatározza a terápia etikáját, rögzített kódexében. E szerint tarom én is az üléseket.
Az irodalomterápia vagy más néven biblioterápia a művészetterápiák közé tartozik, ahol egy-egy szöveg áll rendelkezésre az önismeret mélyitésére. Nem a hagyományos irodalom órákra kell gondolni, ahol szöveget elemeztünk, mert itt a személy, azaz TE állsz a középpontban, s a szöveg "csak" egy eszköz, amellyel közelebb kerülhetsz legbelsőbb énedhez, problémáid, elakadásaid megoldásához. Az irodalomterápia verbális módszer, ami azt jelenti, hogy itt beszélni kell, de legalábbis a lehetőség adott. Először akár kevesebbet, aztán egyre többet, hogy elindulj a saját utadon, és elérj az általad kitűzött célig.
A foglalkozásokon a szövegeken túl egyéb önismereti módszereket is alkalmazunk, lehet, hogy zenét hallgatunk, rajzolunk vagy írunk.
Vannak nyitott és zárt csoportos foglalkozások az egyéni terápia mellett. A nyitott csoport azt jelenti, hogy bármikor csatlakozhatsz hozzá, és nem feltétlenül kell minden egyes alkalmon részt venni. Ezt magad döntöd el, motovációd, időd, önismereti célod függvényében.
Zárt csoportjaimon egy-egy témát dolgozunk fel több alkalmon keresztül, s a tagok azonosak mindvégig. A terápia célját közösen határozzuk meg. Itt nincs lehetőség arra, hogy idő közben csatlakozz, mert ez egy komplett önismereti folyamat. A zárt csoportnak köszönhetően a hangulat egyre meghittebb, intimebb, a csoporttagok egyre jobban ismerik egymást és mernek beszélni magukról. A csoportból kiszállni lehet.
Mit NEM csinálunk egy irodalomterápiás foglakozáson:
- Bár nagyon hasznos olvasmány, de NEM a Bibliával foglalkozunk! :)
- Nem elemzünk irodalmi műveket, nem találgatjuk, hogy mit gondolhatott a költő!
- Nem keresünk metaforákat és megszemélyesítéseket a szövegben!
- Nem kell tudni a verslábakat sem, mert ezek után sem fogunk kutakodni!
Milyen kérdésekre ad választ az irodalomterápia?*
- Mik a vágyaim?
- Biztos, hogy jó úton járok?
- Hol vagyok igazán otthon?
- Mit várok el magamtól, és mit várnak el mások?
- Mit szeretnék megtartani a múltból, és mit szeretnék elengedni?
- Mit kaptam eddig az élettől?
- Hol tartok most az életben?
- Mi a Te kérdésed magad felé?
*Dr Béres Judit, Élet a sorok között című könyve alapján
Hogyan hat az irodalomterápia?*
- Kapcsolódni tanít
- Gondolkodni tanít
- Figyelni tanít
- Segít az elszigeteltség, elmagányosodás elleni harcban
- Szorongásoldó hatású
- Összerendező hatású
- Projekciós felületet kínál
- Katarzishoz juttat
- Fejleszti a problémamegoldó képességet
- Mozgósítja a kreatív ént
- Énidőhöz juttat